ANKARA CAMİLERİ

Boyacıoğlu cami

 

Bugün sizlerle Ankara’dan bir kaç cami fotoğrafı paylaşmak istiyorum. 

Ankara bir camiler şehri değil elbette ama fotoğraflamak isteyeceğiniz camilerde var. Benim en çok hoşuma gidenlerinden birisi çıkrıkçılar yokuşunda Belediyenin karşısında olan Boyacıoğlu cami. Bu cami hakkında araştırmama rağmen çok bir bilgi bulamadım.

kocatepe çizgifilm

 

Ankara Kocatepe camisi oldukça önemlidir. Yapımı yaklaşık 20 yıl sürmüştür. İlk tasarımını Vedat Dalokay yapmış hatta temelide atılmış ama sonradan bu proje çok modern bulunduğu için vazgeçilmiş. İşin traji komik yanı ise vazgeçilen o proje daha sonra Pakistanda Faysal camisinde uygulanmış ve dünyaca üne kavuşmuştur. O vazgeçilen proje yerine ise İstanbuldaki Sultan Ahmet camisine benzer şimdiki hali yapılmıştır. Ben ilkokuldayken evimiz Kocatepe camisine çok yakındı ve o zamanlar şimdi cenaze namazlarının kılındığı büyük alan henüz yapılmamıştı. Okulumuza giderken o zaman yeşil bir tepe olan bu alana uzanır aşağıdaki kızılırmak sinemasını seyrederdik.

maltepe camii

 

 

Üstteki fotoğraf da Maltepe camisine ait 1954-1959 yılları arasında yapılmıştır. Yıllarca protokol camisi görevini üstlenmiştir.

 

ahmet akseki cami

 

 

Bu da en son yapılan camimiz Ahmet Hamdi Akseki camisi. Diyanet İşleri Başkanlığının hemen yanında eskişehir yolu üzerinde yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir