SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
ANKARA’DA FOTOĞRAF ÇEKİLECEK MEKANLAR CERMODERN VAN GOGH SERGİSİ
October 22nd, 2012 by Ömer unlu

Pazar günü Ankara’daki Van Gogh sergisine gittim. Cermodern’deki sergide güzel fotoğraflar çekebilme umudu içindeydim

Hem çok önemli bir sanatçının harika resimlerini görecektim hem de belki güzel kareler yakalabilecektim. Tabi en büyük korkumda fotoğraf çekmeme müsade etmeyebilecekleriydi. Ortamda ışığın yetersiz olabileceğini düşünerek ilk önce yanıma 50mm’lik lensimi almayı düşündüm. Fakat sonra sergi salonunun dar olabileceği ve 50mm’nin açısının bana az gelebileceği düşüncesiyle 18-55mm kit lensimi kullanmaya karar verdim.

Oraya gidince öğrendimki fotoğraf çekimi konusunda bir yasak yok ama kesinlikle flaş kullanımı yasak. Ben başta tablolara zarar verebileceği için yasak olduğunu düşünürken içeri girince sebebini anladım. Gösteri tamamen karanlık bir ortamda projeksiyon sunumu üzerineydi.

Bu ortamda tripodsuz fotoğraf çekmek imkansızdır. Bu durumda ben hemen ISO ayarımı 800 yapıp fotoğraf makinamı en küçük  diyafram değerine ayarladım. Böylece çekim süremi mümkün olan en düşük değere getirmeye çalıştım. Yukarıdaki fotoğraflardaki etkiyi oluşturabilmek için zaten fotoğrafın süper aydınlık olmasını istemiyordum. Sonra kendimce güzel bir yere oturup fotoğraf  makinamı bacağımın üzerine koyarak çekim yaptım.

Bu aralar yolunuz Cermodern’e düşerse hem güzel bir sergi görme hem de ilginç fotoğraflar çekme şansınız var. Benden söylemesi


Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

SIDEBAR
»
S
I
D
E
B
A
R
«
»  Substance:WordPress   »  Style:Ahren Ahimsa
© iletişim:omerunlu@gmail.com