GECE GÖKYÜZÜ FOTOĞRAFI ÇEKMEK

GECE GÖKYÜZÜ FOTOĞRAFI ÇEKMEK

Uzun zamandır yıldızlarla dolu bir gökyüzü fotoğrafı çekmenin hayalini kuruyordum. Bunu gerçekleştirmek için uygun ortamı Gökova’da buldum ve tecrübelerimi sizinle paylaşmak istiyorum. İlk olarak böyle bir fotoğraf çekebilmek için neredeyde tamamen ışıksız bir ortam bulmanız gerekiyor. Yani gökyüzüne baktığınızda ne çok yıldız varmış diyeceğiniz bir ortam. Böyle bir mekan çok karanlık olacağından kendinizi güvende hissetmeniz için yanınızda birisi daha olsun. Ekipmanınızı görebilmeniz için bir el feneride oldukça işe yarayacaktır. Bunlara ek olarak tripod ve mümkünse deklanşör kablosu.

Tripodu kurduktan sonra kadraj ayarınızda sadece gökyüzü olmasın. Ağaç gibi çevreden normal objelerinde olduğu kareler daha etkileyici oluyor.

Objektif olarak geniş açılar güzel sonuç vermekle beraber özellikle F değerinin küçük olduğu objektifleri seçmekte fayda var. Çünkü böyle objektiflerde uzun süre pozlama yapmanıza gerek kalmayacağı için fotoğrafınızdaki yıldızlar dünyanın dönme hareketinden etkilenmezler. Benim fotoğrafıma baktığınızda sağa doğru olan hareketi görebilirsiniz (malesef ).

Netlemeyi manuel olarak elde yapmak zorundasınız.

ISO ayarınızı 200-400 arası bir değer yapın. Kablo deklanşörünüz varsa onunla yoksa kendi kendine çekim modunda 30-40sn lik bir çekim yapın. Sonuca göre çekim süresini uzatın. Beyaz ayarınız Daylight’ta olsun. Ortam ne kadar karanlıksa o kadar başarılı oluyorsunuz. O yüzden şehirden uzak yerlerde başarı şansınız daha yüksek. Benim fotoğrafımda samanyolumuzda gözükmekte.

Küçük kompakt makinalardan kullanıyorsanızda benzer sonuçlar elde edebilirsiniz. Fotoğraf makinanızı Manuel moda getirin. F değerini en küçük sayı yapın, ISO 400 olarak ayarlayın  ve pozlama makinanızın izin verdiği en yüksek değer olsun.

3 comments on “GECE GÖKYÜZÜ FOTOĞRAFI ÇEKMEK
 1. alperen ercan dedi ki:

  Aşağıdaki linkte verdiğim tarzda basitçe kendiniz yapabileceğiniz bir gökyüzü takip cihazı ile dünyanın dönüşünü takip ederek yukarıdaki resimdeki gibi yıldızları uzatmadan çok daha uzun pozlama yapabilirsiniz. Nette “barn door tracking” yazıp aratırsanız bunun farklı birçok tasarımına ulaşabilirsiniz.

  http://www.astropix.com/BGDA/SAMPLE2/SAMPLE2.HTM

 2. yavuz atalay dedi ki:

  tam olarak gokovanin neresinden cektiginide belirtirsen birde ben deniyim ayni noktadan bakalim benimki nasil olacak

  • Ömer ünlü dedi ki:

   Şöyle tarif edeyim: Yücelen otelinin önünden devam edip orman parkının içine girip sahil kısımdan yürümeye devam et. Yolun sonunda merdivenlerle balkon gibi bir kısma çıkıyorsun. Tam orası işte

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir