Genel — April 26, 2011 5:57 pm

FOTOĞRAF MAKİNAN KAÇ MEGAPİKSEL ?

Posted by

 

Fotoğrafçılar,üretici firmaların sürekli megapikselleri arttırmasından şikayetçiler

Profesyonel fotoğrafçılar, fotoğraf makinası üreticilerinin sürekli daha yüksel megapikselli fotoğraf makinaları üretmelerinden şikayetçiler. Çünkü her üretilen fazladan megapiksel size noise olarak dönmekte. Oysa bizim ihtiyacımız olan daha yüksek megapikseller değil,daha düşük ışık ortamlarında daha güzel çekimler yapan makinalar. Şöyle bir düşünün bizim gibi ortalama kullanıcılar fotoğraflarını ençok hangi ebatlarda bastırıyorlar ? 15×10 dediğinizi duyar gibiyim ve bu ebat için 3.1 megapiksel bile yeterli. Oysa biz ortalama kullanıcılar en çok nerede çekim yapıyoruz  ? Ev gibi ışık ortamının kısmen yetersiz olduğu yerlerde değil mi ?. Dolayısıyla bizim ihtiyacımız olan megapiksel değil düşük ışıkta başarılı çekim yapan fotoğraf makinaları. Bir de işin depolama kısmı var. Yüksek megapikselde çekilmiş fotoğraflar harddisklerde çok yer kaplıyor.

Çok şikayet ettim birazda megapikselin avantajlarından bahsedeyim. Ne kadar depolamakta sorun oluyor desemde harddisklerin sürekli ucuzlaması bu şikayetlerimi geçersiz kılıyor. Yüksek megapikselin size getirdiği en büyük avantaj crop yapma imkanı vermesidir. Yani fotoğrafınıdaki bir bölümü keserek ayırmanızı sağlar. Megapikseliniz ne kadar yüksekse sizinde ayırdığınız bu kısmın boyutu o kadar büyük olacak ve görüntüde bozulma olmayacaktır. Peki niye fotoğrafın bir kısmını ayırmak isteyeceksiniz. Örneğin yukarıdaki çiçek normalde uzaktan çekilmişti

 

Orjinal fotoğrafımız buydu. Ben bunun içinden yukarıdaki fotoğrafı kestim. Eğer megapikselim yeterli olmasaydı sonuç keskin bir görüntü olmazdı. Bunu örneğin uzaktan çektiğiniz bir kuş fotoğrafında kuşu daha yakından ve büyük göstermek içinde kullanabilirsiniz.

  • Share this post:
  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • Digg

Leave a Reply

— required *

— required *