>YAKIN PLAN YÜZ ÇEKİMLERİ

>

Size basit bir fotoğraf çekimiymiş gibi gelebilir. Sonuçta fotoğrafını çektiğiniz kişinin yüzüne adapte olacaksınız belki çok az da omuzlarına. Cidden ne kadar zor olabilir ki ? Ama öyle olmuyor işte   şimdi sizlere etkili bir yüz fotoğrafı çekmenin püf noktalarını anlatmaya çalışacağım.

1. GÖZLERE ODAKLANIN
Gözler duguların peneceresidir denilebilir. Bu tür yüz fotoğraf çekimlerinizde keskin, net gözlerden daha önemli bir şey yoktur.Güçlü gözler fotoğrafınızı izleyenleri içine çekecektir.
2. ÇEKİM AÇISINA DİKKAT
Yakın çekimlerde fotoğrafınızın çekim açısının yaratacağınız etki ve duygular üzerinde etkili olacağını unutmayın . Bayanlarda birazcık yukarıdan aşağıya doğru olan çekimler gözleri daha büyük, yüzü daha güzel gösterecektir. Aynı şekilde erkeklerde açınız biraz aşağıdan yukarıya doğru olursa güçlü karekteri vurgulamış olursunuz.
3. YUMUŞAK IŞIK KULLANIN
Yakın çekimlerde ciltteki ayrıntılar daha çok görülebileceğinden dolayı yumuşak ışık kullanmayı tercih etmelisiniz.
4. SAÇLARI IŞIKLANDIRIN
Yakın plan yüz çekimlerinizde saçları ışıklandırmak fotoğrafınıza dinamizm katacaktır. Özellikle saçlara arkadan veya yukarıdan yapacağınız ışıklandırma fotoğrafınıza derinlik katacaktır.
5. HANGİ OBJEKTİFİ TERCİH ETMELİSİNİZ ?
Yakın plan yüz çekimlerinde lens bozulmalarını minumuma indirmek için geniş açı lensler kullanmamalısınız. Tavsiye edilen  90mm ve üzeridir.
6. DOĞAL POZLAR İÇİN
Yakın plan yüz çekimlerinde doğal pozlar elde edebilmek için modelinizi rahatlatmalısınız. Bunun için çekim öncesi sohbetler, şakalaşmalar iyi gelebilir.
One Comment

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Get Widget