>DİJİTAL FOTOĞRAF TEKNİKLERİ: SU FOTOĞRAFI ÇEKMEK

>

Bugün sizlerle biraz su üzerine konuşmak istiyorum. Su çeşitli şekillerde karşımıza çıkabiliyor yağmur damlaları, nehir, deniz vb. Pencereye vuran yağmur damlalarına biraz daha yakından bakmaya ne dersiniz ? Çeşitli yüzeylerdeki su damlaları sizin için güzel fotoğraf objeleri olabilirler. Işıklarını bulundukları yüzeye göre yansıtırlar. Çevrelerinde şöyle bir dolanacak olursanız değişik ışık yansımalarını yakalayabilirsiniz. Bu da fotoğraflarınızda güzel bir etki yaratır.

Yağmur veya sulama sonrası çiçekler üzerinde kalan su damlaları da sizin için harika çekimlerdir. Bu çekimlerin makro modda yapılması gerekir.

Şelaler, manzara fotoğrafçılığında harika objelerdir. Eğer bir şelale fotoğrafı çekecekseniz. Karenin tamamını şelaleyle doldurmaya çalışın. Bu tür fotoğraflarda en önemli öğelerden birisi de shutter speed (çekim hızı) dir. Fotoğrafınızın görünüşünü tamamen değiştirir. Yüksek hızlarda su damlalar halinde görülürken düşük hızlarda bulanık ve akışkan bir görüntü elde edilir böyle bir çekim için shutter speed 1/8 ile 1/15 arasında olmalı ve tripod kullanılmalıdır.
Şelale fotoğraflarında dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta da çekim açıdısıdır. Aşağıdan yukarıya doğru olan fotoğraf çekimleri şelalenin daha heybetli görünmesini sağlar.

Göl gibi durgun su fotoğraflarında su ayna etki yapıp güzel yansımalar oluşturur. Bu tür fotoğraflarda fotoğrafın 1/3 üne gökyüzü yerleştirilerek daha çok yansımalı su fotoğraflanmalıdır.

Son olarak size bir kaç ev ödevi vereyim. Aşağıdaki fotoğraf fikirlerini bir deneyin bakalım.

  • Çevrenizdeki bahçelere yağan yağmur damlaları
  • Su birikintilerini fotoğraflayın. Çevrelerinde dolaşıp değişik renk yansımalarını gözlemleyin
  • Değişik cam yüzeylerde erimeye başlamış buz küplerinin fotoğraflarını çekin
  • Su içindeki sabun köpüklerini fotoğraflayın
  • Musluğu açın ve değişik shutter speed deki sonuçları karşılaştırın
  • Yağmurlu bir gece de dışarı çıkın. Neon ışıklarının dükkan vitrinlerindeki yansımalarını fotoğraflayın
  • Evdeki bir sipreyle değişik objeler üzerinde fotoğraf çekimi yapın

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *