>DİJİTAL FOTOĞRAF TEKNİKLERİ: ŞİMŞEK FOTOĞRAFI ÇEKMEK
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

>

Havalar iyiden iyiye bozdu. Bazı bölgelerimizde gökgürültülü sağanak yağmurlar hayatı olumsuz yönde etkiliyor (darısı Ankara’nın başına). Böyle şimşeklerin çaktığı gecelerde gökyüzünü seyrederken bu şimşekleri fotoğraflamayı düşünmüşsünüzdür mutlaka. Peki bir şimşek fotoğrafı çekmek için süpermen reflekslerine mi sahip olmanız lazım ?. Elbette hayır. Yapmanız gereken sadece doğru zaman da doğru yerde olmak.

Ekipman olarak sadece fotoğraf makinanız ve bir tripod yeterlidir. Bir el feneride gece karanlığında size yardımcı olabilir. Şimşeklerin fotoğrafını çektiğimize göre yıldırım konusunda da dikkatli olun. Tarla gibi açık arazilerde yıldırım hedefi olabilirsiniz. Ve tabiki fotoğraf makinanızın yağmurdan ıslanmamasına dikkat ediyorsunuz.

İlk olarak çekim yapacağınız bölgede gökyüzünü ve çakan şimşekleri gözlemleyin. Çünkü şimşekler genellikle aynı bölgede çakarlar. Daha sonra fotoğraf makinanızı tripoda monte edip çekim yapacağınız bölgeye doğru yerleştirin. Şimşeği çekmek için refleksleriniz yetersiz kalır. Bunun için biz daha uzun bir pozlama süresi (shutter speed) kullanacağız. Böylece şimşek kendiliğinden fotoğraf makinamıza yakalanacak. Fotoğraf makinanızın otomatik flaşını kapatın. Diafram açıklığını f/16, f/22 gibi en küçük değere getirin. Pozlama süresi açısından 30 sn civarı güzel sonuçlar verir. Eğer fotoğraf makinanız diafram değeriyle oynamanıza müsade etmiyorsa uzun pozlama seçeneğine getirmenizde yeterli olacaktır. Çekim yapacağınız sırada gökyüzünde şimşek çakıp çakmaması önemli değil çünkü bizim ayarladığımız pozlama süresi boyunca çakacak şimşekler fotoğraf makinamıza yakalanacaklar. Dijital fotoğraf makinamızın ön izleme kolaylığı sayesinde yaptığınız çekimleri kontrol ederek ayarlarda değişiklik yapabilirsiniz.