>BONCUK KOYU VE KUM KÖPEK BALIKLARI

>
(Fotoğraf Sevda Altay)

(Fotoğraf Murat Ergin)

 Boncuk çevrenin çok sevilen koylarından biridir. Suyu berrak ve dinlendiricidir. Sahilde düzenli dikilmiş palmiye ağaçları olan bir dinlenme tesisi bulunmaktadır. Yalnızlık ve sükunet arayanlar ve kayalık yerde yüzmeyi sevenler için çok elverişli bir koy. Tesisin hemen yanında bulunan küçük bir antik kalıntı tarih meraklıları için ilgi çekici. Boncuk koyu ile Karaburun arasındaki bölge, kumsal köpekbalıkları olarak tanımlanan ve boyları 2 metreye ulaşabilen köpekbalıklarının Akdeniz’de bilinen ve gözlem yapılabilen tek üreme sahası. İzlemek ve görüntülemek için özellikle Mayıs-Haziran aylarında koyda dalış turları yapılabilir.

Gezgin türler sınıfına giren ve 4 bin kilometre yol katedebilen kum köpek balıklarının en çok Hint Okyanusu, Doğu Pasifik, Avustralya, Meksika, ABD ve Akdeniz’de görülen bu türlerin üremek için dünyada yalnızca ABD Atlantik kıyıları ve Marmaris Boncuk Koyu’nu seçtiklerini biliyormuydunuz ?
Saldırgan olmayan kum köpek balıkları, genelde 30-50 metre arası derinliklerde dolaşıyor.Dünyada yalnızca Atlantik kıyıları Marmaris Boncuk Koyun’da ürüyorlar

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Get Widget