>AMASRA’DA BALIK YEMEK

>

Amasra, Batı Karadeniz Bölgesinde, Bartın iline bağlı bir ilçedir. Son yıllarda turizm potansiyelindeki artışla dikkat çekmektedir.
Denize doğru uzanmış bir burun, burnun iki yanında korunaklı birer liman görevi gören iki koy ve ana karaya bağlı ve bağımsız adaları ile eşsiz bir görsel güzelliğe de sahip olan Amasra hem 3000 yıllık tarihi, hem çekicilik ve balıkçılığa dayanan yerel sanatları, hem de kendini çevreleyen ormanlık alanları ile görülmeye değer yerlerden biridir. Amasra halen özgün balık lokantaları, temiz orta boyuttaki otelleri ve sayısız ev pansiyonuyla turizme katkıda bulunmaktadır.

Yeşillikler içinden kıvrıla kıvrıla inerken şehir karşınıza ilk olarak Bakacak tepesinden çıkar. Burası seyir ve fotoğraf çekimi için çok uygundur. Yakın planda kömür işletmeleride görülmekte

Yanınızda mayonuzuda getirmeyi unutmayın

Fotoğraf çekmeyi sevenler mutlaka Amasra kalesine çıksınlar Amasra Kalesi: Küçük bir yarımadanın üzerindeki kale Bizanslılar tarafından yaptırılmıştır. Bizans Dönemine ait olan Amasra Kalesi, özelikle Ceneviz Dönemlerinde değişikliklere uğramış ve 14-15 yy.larda Ceneviz ve Osmanlı Dönemlerinde de ciddi onarımlar görmüştür.
Yıkık durumdaki kale, her kenarı 500-600 m uzunlukta olan bir dikdörtgen biçimindedir. Dört kat halinde yükselir. 15-20 m yüksekliğindeki 24 burç ve kulesi büyük kesme taştan yaptırılmıştır. Kalede kraliçe Amastris?in sarayı, su kemeri ve freskli iki küçük kilise kalıntısı vardır.
kaynak www.bigglook.com/biggtravel/sehirler/bartin/gormeden.asp

Amasra kalesinin hemen arkasındaki koyda Galatalılardan kalma eski deniz feneri kalıntısı
FOTOĞRAFLAR ÖMER ÜNLÜ

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir